Lekcja 3: Rodzajnik, czas teraźniejszy, strona czynna

Podręczniki do greki w PDF. Sprawdź ofertę » 

Grecki alfabet, odmiana czasownika “być” czy greckie akcenty nie są już dla was tajemnicą. Pora więc zająć się greką na poważnie. Oczywiście mówię to z przymrużeniem oka, bo nie ma nic poważniejszego niż podstawy języka – a odmiana być czy akcentowanie do nich należy. Bez podstaw przecież ani rusz.

Mówiąc już całkiem poważnie, z dzisiejszej lekcji dowiecie się, jak odmieniać w grece czasowniki w czasie teraźniejszym, jak tworzyć tryb oznajmujący, rozkazujący oraz bezokolicznik. Mówimy na razie o koniugacji 1. Jest jeszcze oczywiście druga, ale zanim do niej dojdziemy, upłynie jeszcze sporo wody w Wiśle.

Greka czas teraźniejszy – terminologia

Zanim przejdziecie do lekcji, musicie poznać terminologię, którą się w niej posługuję. Jest to terminologia łacińska, ogólnie przyjęta w nauczaniu języków klasycznych. Musicie więc znać następujące pojęcia:

Indicativus – tryb oznajmujący

Imperativus – tryb rozkazujący

Infinitivus – bezokolicznik

Praesens – czas teraźniejszy

Activum – strona czynna

Dzisiaj poznajemy indicativus, imperativus i infinitivus czasu teraźniejszego, strony czynnej. Tak jak po polsku do określenia tych form musimy użyć łacińskiego dopełniacza od słów “praesens” i “activum” – “praesentis” oraz “activi”. A zatem formy, które dziś poznamy, to: indicativus praesentis activi, imperativus praesentis activi oraz infinitivus praesentis activi. Kto chce wiedzieć więcej o łacińskich odmianach, niech zerknie na blog Łacina globalnie.

Greka – rodzajnik

Zrobimy sobie też dziś wstęp do deklinacji, a mianowicie poznacie odmianę rodzajnika. Język grecki ma trzy rodzaje, więc tyle samo jest rodzajników. Jeszcze dwa słowa (no dobra, trochę więcej) o przypadkach. W grece – w przeciwieństwie do łaciny – jest 5 przypadków, a nie 6. Mianowicie brakuje w grece ablativu, mamy tylko nominativus, genetivus, dativus, accusativus i vocativus.

Po tym przydługim wstępie, przejdźmy do właściwej lekcji “Greka czas teraźniejszy”. Powodzenia i… dobrej zabawy!

Lekcja_3_greka-czas-terazniejszy


Poznaj historię starożytnej Grecji »

Lekcja 1: Alfabet grecki »

Lekcja 2: Akcenty, czasownik “być”

Podręczniki do greki w PDF. Sprawdź ofertę » 

1 Komentarz

  1. Agata

    Witam, mam pytanie odnośnie przeczenia w indicativie. Co oznaczają formy w nawiasie? Jeśli można to proszę o doprecyzowanie tego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code