Podręczniki do greki w PDF. Sprawdź ofertę »
W pierwszej lekcji poznacie same podstawy: alfabet grecki, pojęcie i wymowę przydechu oraz rodzaje akcentu w języku greckim. Na początku kilka słów wstępu ode mnie, a poniżej znajdziecie materiał “Alfabet grecki, przydech, akcent” w PDF, który możecie przeglądać i uczyć się do woli. Zaczynamy!
Alfabet grecki składa się z 24 liter. W wielu przypadkach litery greckie są podobne do używanych przez nas liter łacińskich. Znajdują się w nim jednak również takie, których trzeba się nauczyć – zarówno ich pisowni, jak i wymowy. Jeśli ktoś z was uczył się rosyjskiego, również będzie to dla niego spore ułatwienie. Cyrylica pochodzi przecież od alfabetu greckiego.
Alfabet grecki – jak się go uczyć?
W poniższej lekcji alfabet grecki jest rozpisany na trzy kolumny. W pierwszej z nich znajduje się duża litera grecka, w drugiej mała litera, a w trzeciej informacja, jak dane litery należy czytać. Dodatkowe zasady wymowy (np. jak czytać dwuznaki, czyli dyftongi) są omówione w akapicie niżej. Znajduje się tam także informacja, co to jest przydech, gdzie się go umieszcza i jak się go wymawia.
W materiale “Alfabet grecki, przydech, akcent” znajdziecie także informację, jakie akcenty występują w alfabecie greckim oraz na których sylabach mogą występować poszczególne akcenty.
Na samym końcu PDF-a znajdziecie ćwiczenia, które pomogą wam nauczyć się prawidłowej wymowy języka starogreckiego oraz sprawdzić, czy zapamiętaliście pisownię wszystkich – małych i dużych – liter greckich.
Alfabet grecki – długie i krótkie samogłoski
Jest jeszcze jedna rzecz, którą muszę wyjaśnić, zanim zaczniecie się uczyć. Dlaczego “o” jest zapisywane przez alfabet grecki jako dwa znaki – omikron i omega? Grecy (Rzymianie również) rozróżniali w swoich językach samogłoski długie i krótkie. Oni widzieli różnicę w ich wymowie, my niestety tę zdolność straciliśmy. Na piśmie jednak długie i krótkie samogłoski zostały (w przypadku “o” i “e”, inne samogłoski są zapisywane tym samym znakiem, ale ich długość również rozróżniamy). Niestety, w których wyrazach używa się długich, a w których krótkich samogłosek – trzeba się nauczyć na pamięć.
A teraz zostawiam was sam na sam z materiałem do nauki greki. Uczcie się pilnie, róbcie ćwiczenia i przekonajcie się, że alfabet grecki wcale nie jest straszny! Powodzenia!
Poznaj historię starożytnej Grecji »
Podręczniki do greki w PDF. Sprawdź ofertę »
Super sprawa na początek 🙂 Ale zabrakło mi np. informacji kiedy stosujemy którą minuskułę sigmy, musiałem poszukać w google jak to wygląda. I może trochę więcej o akcentach…
Ale ogólnie dzięki za tego bloga, oby mi się nie znudziło za szybko 🙂
A jednak jest więcej o akcentach, w drugim rozdziale, cofam.
super! bardzo mi się przydało