Podręczniki do greki w PDF. Sprawdź ofertę »
Znacie już grecki alfabet, przed wami więc kolejne kwestie podstawowe na drodze do poznania starożytnej greki – odmiana czasownika być oraz greckie akcenty (greka akcenty). Wierzcie mi, bez prawidłowego poznania tych dwóch zagadnień ani rusz.
Greka akcenty
O ile tego, jak ważna jest dobra znajomość odmiany czasownika “być”, nie trzeba nikomu tłumaczyć, o tyle kwestia akcentu wymaga kilku słów objaśnienia. Oczywiście w języku starogreckim mówić nie będziemy (no, może poza kilkoma wariatami – pozytywnymi, żeby nie było), to starożytnej grece zasady akcentowania trzeba znać. Dlaczego. Ano dlatego, że czasem w przypadku dwóch identycznie wyglądających form to właśnie akcent będzie nam rozstrzygał o tym, co dana forma oznacza, w jakim czasie czy trybie stoi i tak dalej. Dlatego jest to kwestia tak bardzo istotna.
W niniejszej lekcji dowiecie się też, co to jest elizja – zjawisko w grece powszechne. Trzeba je znać, żeby czasem, czytając tekst, mocno się nie zdziwić. Na razie to wszystko. Przejdźmy do lekcji, a pod nią jeszcze kilka dodatkowych objaśnień.
Lekcja_2_greka_-akcenty_czasownik_byc
Część z was (która nie miała do tej pory do czynienia z nauką języków klasycznych) zastanawia się pewnie, czym są tajemnicze terminy “Indicativus praesentis activi” itp. Otóż są to łacińskie objaśnienia form gramatycznych. Na razie musicie wiedzieć tyle:
- indicativus to tryb oznajmujący
- imperativus to tryb rozkazujący
- praesens to czas teraźniejszy (użyta w lekcji forma “praesentis” to dopełniacz, czyli “liczby pojedynczej”)
- activum to strona czynna (użyta w lekcji forma “activi” to dopełniacz, czyli “strony czynnej”)
- indicativus praesentis activi to tryb oznajmujący czasu teraźniejszego, strony czynnej – podobnie imperativs
Warto zapamiętać ten sposób określania form. Będzie on przydatny w dalszej nauce języka starogreckiego. Zresztą łacińskiego również.
Mam nadzieję, że temat “Greka akcenty oraz czasownik być (eimi)” nie ma już przed wami żadnych tajemnic. Niedługo przechodzimy do koniugacji.
Cześć. Fajny blog. Zamierzam zmierzyć się z greką klasyczną. Zobaczymy…